İSMEK

2016-2017 EĞİTİM DÖNEMİ

ONLINE BAŞVURU VE KAYIT ŞARTLARI

 1. Kursiyerler İSMEK ’ten bir eğitim döneminde seçmiş oldukları alanda, ders saatleri çakışmamak şartı ile aynı eğitim alanı içerisinde 2 farklı branşa başvuru yapabileceklerdir. Farklı eğitim alanlarında (aşağıda belirtilen branşlar hariç *) ikinci bir branşta tercih yapılamayacaktır. Başvurdukları alanda eğitimleri bittiği takdirde farklı bir alanda da eğitim alabileceklerdir.
 2. Tüm aday kursiyerlerin toplu SMS’e açık bir GSM telefonu vermeleri zorunludur. (Toplu SMS’e kapalı, borcundan dolayı kapalı gibi nedenlerden dolayı SMS ulaşmamasından İSMEK sorumlu değildir.)
 3. Aday kursiyerlerin internet üzerinden yaptıkları başvurular ön kayıt niteliğindedir.
 4. Ön kayıtların kesin kayda dönüşebilmesi için aday kursiyerlerin, en geç 30 Eylül tarihine kadar nüfus cüzdan fotokopileri ile başvuru yaptıkları kurs merkezine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kesin kayıt hakkını kaybedeceklerdir.
 5. Kesin kayıtlar, başvuru sırasına göre belirlenecektir. Kontenjanlar dolduğunda başvuru sahibine yedek listeye dahil olma seçeneği sunulacaktır. Yedek listede bulunanlar, ancak kesin kayıt yaptırmayan aday kursiyerler olduğu takdirde eğitim alabilecektir.
 6. Ön kayıtları kesin kayda dönüşmeyen aday kursiyerler, diğer kurs merkezlerindeki eğitimlere veya daha sonraki tarihlerde açılacak olan eğitimlere başvuru yapabileceklerdir.
 7. Bazı branşlarda eğitim alabilmek için, kursiyerlerin ilgili alanda ön yeterlilik şartlarına sahip olması gerekmektedir (ismek.org Web sitemizden detaylı bilgiler alınabilir.) Kayıt esnasında bu yeterlilik belgelerinin ibraz edilmesi zorunludur.
 8. İSMEK’ te kurslara; kursun başlama tarihine göre 16 yaşını dolduranlar, Müzik branşlarında ise yine başlama tarihine göre 15 yaşını dolduran aday kursiyerlerimiz başvuru yapabilecektir.
 9. Okullar ve Mesleki Uzmanlık Merkezlerinde istihdam amaçlı kurslar düzenlenmekte olup, branş için gerekli ön yeterlilik şartlarını taşıyan 16 yaşını doldurmuş ve sınav/mülakatta başarılı olan adaylar kursiyer kabul edilmektedir.
 10. Türk İslam Sanatları ve İhtisas merkezleri kursiyer seçiminde ihtisas branşları için yetenek sınavı/mülakat ve en az 1 yıl eğitim almış olmak, temel seviyeler için ise yetenek sınavı/mülakat yöntemini kullanacaklardır.
 11. Atölyeler ve Uygulama Merkezlerindeki branşlarda üretim ve uygulamalı eğitimler verildiğinden kursiyerler sınav/mülakat yöntemi ile belirlenecektir. Uygulama Merkezleri ile ilgili detaylı bilgiye ismek.org web sitesinden ulaşılabilir
 12. Önceki yıllarda İSMEK’ten sertifika alanlar, aynı branşta tekrar eğitim alamayacaktır. Mesleki Uzmanlık Merkezleri, Uygulama Merkezleri ve İhtisas Merkezlerinde ileri seviye eğitimler yapıldığı için bu kısıtlama uygulanmayacaktır.
 13. Engellilere yönelik eğitimlerimize sadece engelli kursiyerlerimiz başvurabilecektir.
 14. Engelli kursiyerlerin, kurs seçimlerinde öncelikli olarak “Engelliler Merkezi” ni tercih etmeleri gerekmektedir. Eğer kursiyerin, engel durumu ve engel oranı diğer kurs merkezlerimizden hizmet almalarını olumsuz şekilde etkilemeyecek ise bu kurs merkezlerimizi tercih edebilirler. Engelli kursiyerlerin talepleri, “Engelliler Merkezi” olmayan kurs merkezi yöneticileri tarafından engel durumları ve engel oranlarına göre yeniden değerlendirilerek, kursa kesin kayıt durumları netleştirilecektir.
 15. İSMEK'te önceki yıllarda aynı branşta Sertifika alan kursiyerlerin başvuruları aynı branşa kabul edilmeyecek ve kesin kayıt esnasında elenecektir.
 16. Kursiyer kayıtlarında İSMEK kayıtları esas alınacaktır.
 17. NOT: Online kaydınızı kolayca gerçekleştirebilmek için, Yardım dokümanını inceleyebilirsiniz.
  (*) Diksiyon, Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik , Liderlik Eğitimi, Sosyal Hayatta İletişim, İş Hayatında İletişim, Evlilik Öncesi Eğitim, Çocuk Beslenmesi, Görgü Kuralları, Tüketici Hakları Eğitimi, Baklava Yapımı, Cup Cake, Muffin Yapımı, Çikolata Yapımı ve Sunumu , Kurabiye Hamuru Yapım Teknikleri, Makaron Yapım Teknikleri ve Sunumu , Şeker Hamuru Yapımı ve Süsleme Teknikleri, Makarna ve Sosları Yapımı, Meze ve Salata Yapımı, Osmanlı Şerbetleri Yapımı, Suşi Yapımı, Sütlü Tatlılar Hazırlama, Reçel ve Marmelat Yapımı, Turşu Yapımı, Pizza Yapımı, Özel Eğitimli Bireylere Yaklaşım, Çağrı Merkezi Elemanı, Müşteri Asistanı, Rezervasyon Elemanı, Santralist, Kasiyer, Reyon Görevlisi, Satış Görevlisi, Depo Görevlisi, Mağaza Elemanı, Teknolojik Market Satış Elemanı, Şarkütör, Et ve Et Ürünleri Satış Elemanı (Kasap), Meyve ve Sebze Satış Elemanı (Manav), Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanı (Balıkçı), Temel Perakendecilik Eğitimi, Servis, Servis Komisi, Halı Dokuma.