İSMEK

2017-2018 EĞİTİM DÖNEMİ

ONLINE BAŞVURU VE KAYIT ŞARTLARI

 1. Kursiyerler İSMEK ’ten bir eğitim döneminde seçmiş oldukları alanda, ders saatleri çakışmamak şartı ile aynı eğitim alanı içerisinde 2 farklı branşa başvuru yapabileceklerdir. Farklı eğitim alanlarında (Genel branşlar hariç) ikinci bir branşta tercih yapılamayacaktır. Başvurdukları alanda eğitimleri bittiği takdirde farklı bir alanda da eğitim alabileceklerdir.
 2. Tüm aday kursiyerlerin toplu SMS’e açık bir GSM telefonu vermeleri zorunludur. (Toplu SMS’e kapalı, borcundan dolayı kapalı gibi nedenlerden dolayı SMS ulaşmamasından İSMEK sorumlu değildir.)
 3. Aday kursiyerlerin internet üzerinden yaptıkları başvurular ön kayıt niteliğindedir.
 4. Ön kayıtların kesin kayda dönüşebilmesi için aday kursiyerlerin, online kayıt işlemi esnasında belirtilen teslim tarihine kadar nüfus cüzdan fotokopileri ile başvuru yaptıkları kurs merkezine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kesin kayıt hakkını kaybedeceklerdir.
 5. Kesin kayıtlar, başvuru sırasına göre belirlenecektir. Kontenjanlar dolduğunda başvuru sahibine yedek listeye dâhil olma seçeneği sunulacaktır. Yedek listede bulunanlar, ancak kesin kayıt yaptırmayan aday kursiyerler olduğu takdirde eğitim alabilecektir.
 6. Ön kayıtları kesin kayda dönüşmeyen aday kursiyerler, diğer kurs merkezlerindeki eğitimlere veya daha sonraki tarihlerde açılacak olan eğitimlere başvuru yapabileceklerdir.
 7. Bazı branşlarda eğitim alabilmek için, kursiyerlerin ilgili alanda ön yeterlilik şartlarına sahip olması gerekmektedir (ismek.org Web sitemizden detaylı bilgiler alınabilir.) Kayıt esnasında bu yeterlilik belgelerinin ibraz edilmesi zorunludur.
 8. İSMEK’ te yetişkin eğitimlerine; kursun başlama tarihine göre 16 yaşını dolduranlar, Müzik branşlarında ise yine başlama tarihine göre 15 yaşını dolduran aday kursiyerlerimiz başvuru yapabilecektir.12-16 yaş grubu eğitimlerine ise 12 yaşını dolduran aday kursiyerlerimiz başvuru yapabilecektir. İSMEK eğitimlerine 18 yaşından küçük tüm kursiyerler ancak Veli Muvafakatnamesi getirerek katılabileceklerdir.
 9. İSMEK Uzmanlık Okullarında istihdam odaklı eğitimler verilmekte olup, branş için gerekli ön yeterlilik şartlarını taşıyan 16 yaşını doldurmuş ve sınav/mülakatta başarılı olan adaylar kursiyer olarak kabul edilmektedir.
 10. Türk İslam Sanatları alanında temel ve ileri seviyede eğitimler verildiğinden; kursiyer seçiminde temel ve ihtisas seviyesinde yetenek sınavı/mülakat yöntemi kullanılacaktır.
 11. Atölye / Üretim sınıflarında kursiyerlerimiz edindikleri becerileri ürüne dönüştürmeleri beklendiğinden kursiyerler sınav/mülakat yöntemi ile belirlenecektir. Atölye / Üretim sınıfları ile ilgili detaylı bilgiye ismek.org web sitesinden ulaşılabilir.
 12. Engellilere yönelik eğitimlerimize sadece engelli kursiyerlerimiz başvurabilecektir.
 13. Engelli kursiyerlerin, kurs seçimlerinde öncelikli olarak “Engelliler Merkezi” ni tercih etmeleri gerekmektedir. Eğer kursiyerin, engel durumu ve engel oranı diğer kurs merkezlerimizden hizmet almalarını olumsuz şekilde etkilemeyecek ise diğer kurs merkezlerimizi tercih edebilirler. Engelli kursiyerlerin talepleri, “Engelliler Merkezi” olmayan kurs merkezi yöneticileri tarafından engel durumları ve engel oranlarına göre yeniden değerlendirilerek, kursa kesin kayıt durumları netleştirilecektir.
 14. İSMEK' te önceki yıllarda bir branşta Sertifika alan kursiyerlerin başvuruları aynı branş için kabul edilmeyecektir. Sertifika alınan branşa başvuru yapılırsa kursiyer adayları yedek listeye alınacak ancak kontenjan müsait olduğu takdirde başvurular kesin kayda dönüştürülecektir.
 15. Kursiyer kayıtlarında İSMEK kayıtları esas alınacaktır.
NOT: Online kaydınızı kolayca gerçekleştirebilmek için, Yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.